Κυριακή 12 Δεκεμβρίου 2010

Απαράδεκτοι..αλλά

Άλλη μια ήττα γνώρισε η ΑΕΚ, η οποία έχασε από την Καβάλα με 89-86, στο κλειστό της Καλαμίτσας.«Έπεσε» μεν, ηρωικά δε, καθότι δεν είχε τις κατάλληλες λύσεις απέναντι στα. κόλπα του Δημήτρη Πρίφτη και στη δαιμονισμένη ευστοχία του Σωτήρη Καραποστόλου στα τελευταία λεπτά του αγώνα, ο οποίος έφτασε τους 15 πόντους στο τέταρτο δεκάλεπτο, με πέντε τρίποντα. Σε ένα παιχνίδι που εξελίχθηκε σε ντέρμπι από το 27ο λεπτό και μετά (μέχρι τότε ο «δικέφαλος» προηγούταν συνεχώς στο σκορ) -και μάλιστα για γερά νεύρα, καθότι λίγο πριν τη λήξη σημειώθηκαν και επεισόδια με τους 60 «κιτρινόμαυρους» οπαδούς στις κερκίδες- η εκπληκτική απόδοση του Άντονι Γκράντι (25π.) δεν αρκούσε για να μην επιστρέψουν οι γηπεδούχοι στις νίκες.
Οι τελευταίοι το κατάφεραν στην 8η αγωνιστική της Α1, χάρη και στη σημαντική συμβολή του Μιλτ Παλάσιο (23π.).Όλα καλά.Με ένα εκπληκτικό ξεκίνημα στο πρώτο πεντάλεπτο του αγώνα, η «Ένωση» βρέθηκε να προηγείται (0-6 και 2-15) με ηγέτη τον Καστλ. Και εκεί που είχε πάρει φόρα έχασε για σχεδόν τρία δεκάλεπτα τον Άκη Καλλινίκη, ο οποίος τραυματίστηκε στο πρόσωπο, μετά τη διεκδίκηση ενός ριμπάουντ, και πήγε αιμόφυρτος στα αποδυτήρια, ενώ το σκορ ήταν 4-15 (6΄). Εν τη απουσία του, ο Σίμονς ξεκίνησε να κάνει το παιχνίδι του στο καλάθι της ΑΕΚ και πλησίασαν (15-22, 19-25 α΄ δεκ.). Βέβαια, σε αυτό βοήθησαν και τα έξι λάθη της τελευταίας. Με τον Γκράντι να παίρνει την κατάσταση στα χέρια του και να φτάνει τους 11 πόντους, οι «κιτρινόμαυροι» πραγματοποίησαν ένα σερί 6-0 σε 2΄.30΄΄, ενώ όπου δε μπορούσε ο Αμερικανός έδινε τις λύσεις ο Παπανικολάου (30-40, 38-49), κι όλα αυτά παρότι η ομάδα του Πρίφτη είχε φτάσει σε απόσταση αναπνοής (27-29).. μέχρι που έχασε τον έλεγχοΑφότου οι φιλοξενούμενοι είχαν ξεφύγει στο σκορ, ο Γιόροβιτς είπε να αναλάβει δράση και με ένα σερί 7-0 έκανε το σκορ 47-49 και γράφει και το 50-52. αν και ο Νικολαΐδης προσπαθούσε να κρατήσει το προβάδισμα για την ομάδα του με σερί πόντων του, ο Σέρβος φόργουορντ της Καβάλας εξακολουθούσε να βρίσκει λύσεις (64-61), ενώ ο Καλλινίκιδης επέστρεψε στο παρκέ για να κλείσει το γ΄ δεκάλεπτο (64-63). Με τους γηπεδούχους να έχουν βελτιώσει αισθητά τα ποσοστά τους στα τρίποντα, ο Μηνάς Γκέκος προσπαθούσε να βρει λύσεις ώστε η ΑΕΚ να μη χάσει τελείως τον έλεγχο του αγώνα. Με προσπάθειες του Γκράντι, του Νικολαΐδη και μετέπειτα του Ντικούδη, ισοφάρισε (70-70, Καλλινίκιδης) και κρατιόταν στη ζωή (75-76, Νικολαΐδης), ενώ από την πλευρά των γηπεδούχων ο Παλάσιο «έπαιζε» μόνος του τους αντιπάλους του (77-76) και είχε σημειώσει ήδη 20 πόντους. Διατηρούσε το προβάδισμα της ομάδας του, μέσα από «μάχες» σκοραρίσματος με τον Καλλινικίδη (82-79) Το έργο του ανέλαβε να συνεχίσει ο Καραποστόλου, ο οποίος πήρε φόρα και εκτελούσε τον «δικέφαλο» από τα 6.75 (86-81, 30΄΄ πριν τη λήξη). Τα περιθώρια που απέμεναν για την ομάδα του Γκέκου ήταν ελάχιστα και τα νεύρα πολλά σε παρκέ και εξέδρες. Δύο βολές του Νικολαΐδη (88-83, 5΄΄), μία του Σίμονς (89-83) και ένα τρίποντο του Γκράντι έγραψαν το τελικό 89-86