Κυριακή 13 Φεβρουαρίου 2011

Ξύπνησε αργά

Ξύπνησε αργάΣτο ντέρμπι της 17ης αγωνιστικής της Α1 μπάσκετ ανδρών ο ΠΑΟΚ νίκησε την ΑΕΚ από τα... αποδυτήρια, καθώς η γηπεδούχος δεν πάτησε ποτέ στο παρκέ. Οι Θεσσαλονικείς επικράτησαν 80-73 και έσπρωξαν την Ένωση στο χείλος του γκρεμού. Η «Βασίλισσα» των χιλίων προβλημάτων αντιμετωπίζει το φάσμα του υποβιβασμού, ο οποίος «εν πολλοίς» θα κριθεί στο ντέρμπι (του ερχόμενου Σαββάτου) με Ηλυσιακό στου Ζωγράφου...
Oμάδα με αρχή και τέλος ο ΠΑΟΚ- σε αντίθεση με το συνονθύλευμα της ΑΕΚ- πέτυχε από το ξεκίνημα να προηγηθεί 9-2 και 13-5, αναγκάζοντας τον Κορωνιό να πάρει τάιμ άουτ. Ο Παπαδόπουλος είτε ως δημιουργός, είτε ως εκτελεστής έκανε δύσκολη τη ζωή των «κιτρινόμαυρων». Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν 23-9 στο 6΄, καθώς πέτυχαν να εξουδετερώνουν εκτός περιοχής με πιεστική άμυνα τις «κιτρινόμαυρες» επιθέσεις. Οι Παπαδόπουλος, Ντόζιερ, Μάρσαλ είχαν στήσει τείχος κάτω από το καλάθι και ως εκ τούτου δεν υπήρχαν διάδρομοι για την ΑΕΚ, που πιέστηκε στον «άσο» και έχασε τα αυγά και τα καλάθια...
Προβλέψιμη ήταν αυτή η ΑΕΚ, πολλώ δε μάλλον για τον Σούλη Μαρκόπουλο, που είχε βάθος στον πάγκο. Στο 15-28 του 9΄ ο Μαρκόπουλος είχε την πολυτέλεια να ξεκουράσει τον Παπαδόπουλο με τον Γκετσέφσκι. Στον αντίποδα, ο Κορωνιός δεν είχε στη διάθεση του ούτε τον νέο πλέι μέικερ (σ.σ. ακόμη δεν αποκτήθηκε), τον Μπόιντ, που παρακολούθησε το ματς από τον πάγκο. Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε 34-18 στο 14΄ και έδειξε διατεθειμένος να «κλειδώσει» τη νίκη νωρίς. Το ματς πήρε ανησυχητικές διαστάσεις για την ΑΕΚ, που έδειχνε να ρίχνει λευκή πετσέτα (στο 16΄ με το σκορ στο 23-40)!
Στα τελευταία τέσσερα λεπτά του πρώτου ημιχρόνου η ΑΕΚ κατάφερε ένα επιμέρους σερί 8-2, μείωσε 31-42, αλλά το τρίποντο Γκρέι σε χρόνο-μηδέν με το οποίο γράφτηκε το 31-45 «πάγωσε» τη Ζωφριά.
Στο δεύτερο μέρος ο ΠΑΟΚ έκανε μέχρι και συντήρηση δυνάμεων. Η ΑΕΚ μείωσε 45-56, αλλά με ατομικές πρωτοβουλίες. Με το σκορ αυτό έκλεισε η Τρίτη περίοδος. Στην τέταρτη περίοδο ίδια εικόνα. Ο ΠΑΟΚ με χαμηλή ταχύτητα προηγήθηκε 70-53 στο 36΄ της αναιμικής ΑΕΚ. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν καθυστερημένα, μείωσαν 68-74 στα 22 δευτερόλεπτα και 71-76 στα 17 δευτερόλεπτα με δύο τρίποντα του Νικολαίδη και φαινομενικά απείλησαν τον ΠΑΟΚ, που είχε ψύχραιμους στις βολές στο τέλος τους Γκρέι και Μάρσαλ (4/4).

Τα δεκάλεπτα: 15-28, 31-45, 45-56, 73-80.
Διαιτητές: Τανατζής, Καρακατσούνης, Βαρδάλος

ΑΕΚ (Κορωνιός): Καστλ 8, Κοχαντάρεβιτς 15 (10 ριμπάουντ), Νικολαίδης 20 (5), Παπανικολάου, Χαρτ 3, Ντικούδης 11 (1), Δορκοφίκης 6, Καλλινικίδης, Κάρι 2, Μάντιτς 8 (1).
ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Μάρσαλ 18 (1), Αποστολίδης 2, Δέδας, 12 (3), Ντόζιερ 12, Γκρέι 17 (2), Παπαδόπουλος, Γιαννακίδης, Γκετσέφσκι 13 (2), Καλαμπάκας.