Σάββατο 27 Νοεμβρίου 2010

Μάγκες οι «μικροί» της ΑΕΚ

Η ομάδα των Νέων κέρδισε 1-0 τον Ολυμπιακό στην Παλλήνη και κυνηγά πρωτάθλημα - Το γκολ ο Αμπντουραχμάνι στο 79' με πέναλτι,Τεράστια νίκη για την ομάδα Νέων της ΑΕΚ απέναντι στον Ολυμπιακό στο γήπεδο της Παλλήνης. Κάθε φορά που η Ένωση υποτάσσει ομάδες όπως τον Ολυμπιακό και τον Παναθηναϊκό είναι ξεχωριστά. Έτσι και σήμερα το μεσημέρι, οι παίκτες του Ντανιέλ Μπατίστα μπορεί να μην απέδωσαν καλά σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, είχαν όμως το... μέταλλο να πάρουν τη νίκη με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Αμπντουραχμάνι στο 79'.

Ένα τραγικό πρώτο ημίχρονο παρακολούθησαν οι περίπου 20 θεατές που βρέθηκαν στην Παλλήνη. Τόσο η ΑΕΚ όσο και ο Ολυμπιακός δεν κατάφεραν ούτε σε μία περίπτωση
να δικαιολογήσουν την παρουσίας τους στο γήπεδο, καθώς φαινόταν ότι ο ένας... φοβόταν τον άλλο. Το 4-4-2 που παρέταξε ο Ντανίελ Μπατίστα βοήθησε ώστε να μην απειληθεί καθόλου η Ένωση στα πρώτα 45λεπτά του αγώνα. Κάποιες φάσεις που προσπάθησε να βγάλει ο Ολυμπιακός ήταν εντελώς ακίνδυνες. Από την άλλη ομάδα δεν υπήρχε η σωστή ανάπτυξη από την ΑΕΚ που θα της επέτρεπε να απειλήσει με μεγαλύτερες αξιώσεις την εστία των «ερυθρολεύκων» πέρα από ένα σουτ του Εγγλέζου έξω από την περιοχή στο 27'. Το πρόβλημα της ΑΕΚ λοιπόν ήταν ότι δεν πατούσε αντίπαλη περιοχή με τους δύο φορ Παπαδημητρίου και Αμπντουραχμάνι να αναγκάζονται να βγαίνουν έξω από το χώρο δράσης τους προκειμένου να παίρνουν μπάλα. Και εκεί φυσικά ήταν ακίνδυνοι. Εξαιρετική ήταν η παρουσία των Ρομπς, σαν δεξί μπακ και του Βλάχου σαν κεντρικού αμυντικού από πλευρά της. Δύο παιδιά που έδειξαν εξαιρετικά ατομικά στοιχεία.
Η ΑΕΚ και στην επανάληψη δεν μπήκε καλά στο γήπεδο. Είχε προβλήματα στην ανάπτυξή της και επέτρεπε στον Ολυμπιακό να κλέβει μπάλας και να επιχειρεί σουτ προς την εστία του Μοσχονά. Στο 58' ο Μπατίστα ρίσκαρε. Πέρασε αλλαγή τον Μανωλά, βάζοντας στη θέση του τον Νικόλτση και αλλάζοντας το σύστημα σε 4-3-3 με τον Ιντζόγλου κλασικό αμυντικό χαφ. Σκοπός του είναι να κερδίσει σε όλο το πλάτος το γήπεδο ανοίγοντας το παιχνίδι. Η ΑΕΚ βελτιώθηκε από εκείνο το σημείο αρκετά, όμως και πάλι εμφάνιζε πρόβλημα δημιουργικότητας. Ο Ολυμπιακός μάλιστα έφτασε πρώτος κοντά στο γκολ στο 71' με το σουτ του Διαμαντάκου να χτυπά στο δοκάρι του εξαιρετικού σήμερα Μοσχονά.
Αφού ο Ολυμπιακός δεν κατάφερε να ανοίξει το σκορ στη συγκεκριμένη φάση η ΑΕΚ... χτύπησε με γκολ στην επόμενη καλή στιγμή του αγώνα. Στο 78' ο Σιώπης έκανε χέρι μέσα στην περιοχή, ο διαιτητής έδωσε σωστά το πέναλτι, το οποίο έκανε γκολ ο Αμπντουραχμάνι. Το τέρμα αυτό έμελλε να ήταν και το νικητήριο για την ΑΕΚ, σε ένα ματς που δεν έπιασε τρομερή απόδοση, ωστόσο πήρε μία σπουδαία νίκη ενόψει της συνέχειας κρατώντας την ΑΕΚ στην κορυφή.

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ
90+4 Τέλος του αγώνα - Η ΑΕΚ παίρνει το ματς με 1-0
84' Μεγάλη ευκαιρία να κάνει το 2-0 η ΑΕΚ με τον Αμπντουραχμάνι να βγαίνει τετ α τετ, έπειτα απο κάθετη πάσα του Κλοναρίδη, και η μπάλα φεύγει λίγο άουτ
79' ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ: Ο Αμπντουραχμάνι εκτελεί το πέναλτι και στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα. 1-0 η ΑΕΚ τον Ολυμπιακό
78' Πέναλτι για την ΑΕΚ με τον Σιώπη να κάνει χέρι στην μεγάλη του περιοχή
75' Κίτρινη κάρτα για μαρκάρισμα στον Κοτσαρίδη
71' Δοκάρι για τον Ολυμπιακό με τον Διαμαντάκο να κάνει το σουτ έξω απο την περιοχή και να καταλήγει στην κάθετι δοκό του Μοσχονά.
61' Νέο σουτ του Σιώπη μπλοκάρει ο Μοσχονάς. Ούτε στο δεύτερο ημίχρονο έχει μπει καλά η ΑΕΚ και δίνει χώρους στον Ολυμπιακό
47' Σουτ του Σιώπη για τον Ολυμπιακό με τον Μοσχονά να διώχνει σε κόρνερ
46' Έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου
45+1 Τέλος πρώτου ημιχρόνου
45' Κίτρινη κάρτα στον Ρομπς για μαρκάρισμα
32' Σουτ του Πάνουελ για τον Ολυμπιακό λίγο άουτ απο την εστία του Μοσχονά
30' Κακό παιχνίδι ως τώρα για τις δύο ομάδες, χωρίς αξιόλογες φάσεις και με τον Ολυμπιακό στο πρώτο ημίχρονο να έχει υπέρ του και τον αέρα που είναι πολύ δυνατός στην Παλλήνη και επηρεάζει τις προσπάθειες των δύο ομάδων
27' Δυνατό σουτ του Εγγλέζου έξω απο την περιοχή η μπάλα έφυγε λίγο έξω απο την εστία του Μέγερι
23' Σουτ φάουλ του Λεάντρο έφυγε λίγο πάνω απο τα δοκάρια του Μοσχονά
12' Χωρίς φάσεις ως τώρα το παιχνίδι. Μόνο ένα σουτ του Αμπντουραχμάνι στο 2' με τον Μέγερι να μπλοκάρει, είχαμε στα πρώτα λεπτά. Παιχνίδι κέντρου και απο τις δύο ομάδες, με αρκετά λάθη
1' Έναρξη του αγώνα, στη σέντρα η ΑΕΚ